Nurgakivi elektrikute koolituskeskusele (0)
Article title
EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan dr Sille Pihlak rajatava hoone arhitektuuri tutvustamas. Foto Jarek Jõepera

15. augustil pandi Kiili alevis nurgakivi Elektrilevi uuele koolituskeskusele. Uues hoones saab tulevikus olema kolm õppeklassi, töökoda ja labor elektritöödeks.

Siin hakkavad harjutama ning demonstreerima oma meisterlikkust õppetundides ja eksamitel kõik Eesti praegused ja tulevased elektrikud.

„Kiili vallas on aasta pärast uus oluline õppekeskus, võiks öelda et peaaegu ametikool elektrivõrkude spetsialistidele,“ tõdes Kiili vallavanem Aimur Liiva pärast seda, kui Kiili vallamajas olid Elektrilevi, Elering AS-i ja VKG elektrivõrgud OÜ esindajad allkirjastanud ühise ametikooli rajamise protokolli. See oli natuke rohkem kui aasta tagasi, 16. mail 2022.

Aastaga on ühiselt tegutsedes jõutud nii kaugele, et 15. augustil asetati uuele koolituskeskusele nurgakivi. Kohal viibisid Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm, juhatuse liige Rasmus Armas, EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan dr Sille Pihlak, osaühingu Est- Nor tegevjuht Renee Mikomägi ja Kiili vallavanem Aimur Liiva.

Uus hoone on ainulaadne

Moodulmaja projekteerisid Eesti kunstiakadeemia õppejõud ja üliõpilased akadeemias välja arendatud mustermajade süsteemis. Hoone toodetakse EstNori tehases ja valmis peab see olema järgmisel aastal. Elering rajab õppeväljakule kolm elektrimasti. Kuni 110 kV pingele mõeldud mast jääb kogu aeg pingetuks, sinna ei lasta kunagi elektrit sisse. Kuni 10 kV pingega võrku lastakse praktika ajal pinge sisse, muul ajal võetakse vool välja.

Õppehoone juures olev õppeväljak saab olema nagu miniatuurne jaotusvõrk, kus on kõrg-, kesk- ja madalpinge elektriliinid, alajaamad, trafod. Õppehoone juurde tuleb 40-kohaline parkla. Tavalisel õppepäeval on parklas ehk paarkümmend autot, aga projekteeritud on väikese varuga. Plaanis on uues õppekompleksis hakata korraldama ka kutsevõistlusi, mis toovad rahvast tavalisest rohkem kokku.

Uues keskuses hakkavad harjutama ning demonstreerima oma meisterlikkust õppetundides ja eksamitel kõik Eesti praegused ja tulevased elektrikud.

„Hindame kõrgelt innovatsiooni ning panustame Elektrilevis järjepidevalt Eesti haridus- ja teadustegevuse arendamisse. Valides EKA Mustermaja kontseptsiooni ei ehita me pelgalt järgmist tavalist maja, vaid saame anda hoogu selle ainulaadse lahenduse väljatöötamisele,“ sõnas Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm.

„Koolituskeskuse tootjale ja ehitajale, osaühingule Est- Nor, on põnev väljakutse ja võimalus näidata, kuidas saab ehitada ilusaid keskkonnasõbralikke hooneid. EstNori meeskonnal on hea meel olla peatöövõtjana osaline esimese Mustermaja valmimisel,“ rõõmustas EstNori tegevjuht Renee Mikomägi.

Koolitust saavad kõik elektrikud

„Koolituskeskuse projekt andis vajaliku tõuke, et vormida EKA puitarhitektuuri kompetentsikeskuses aastate jooksul tehtud teadus- ja arendustöö reaalseks rakenduseks. Ainult koostöös jõuame lähemale meie kõigi poolt seatud innovatsiooni eesmärkidele ehituses ja projekteerimises. Saadud kogemus illustreerib, et ringmajandusliku hoone ehitamine on kaasaegses Eesti majatehases võimalik juba täna,“ lausus Eesti kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna dekaan Sille Pihlak.

Elektrilevi koolituskeskus on juba järgmisest õppeaastast õppekeskus kõikidele võrguelektrikutele ning põnev koostöökoht Eleringi ja VKG elektrivõrkudega. Tulevikus hakkavad just selles hoones ja õppeväljakul harjutama ning demonstreerima oma meisterlikkust õppetundides ja eksamitel kõik Eesti praegused ja tulevased elektrikud. Uue koolituskeskuse rajamisega on eesmärk jätkuvalt tagada elektrivõrgus teostatavate tööde ohutus ja kõrge kvaliteet, tõsta elektriohutuse taset ja saavutada elektriala kõrge professionaalsuse tase.

Aimur Liiva, Kiili vallavanem: Valla kuvand mitmekesistub

Ühes korralikus vallas võiks lisaks lasteaiale, põhikoolile ja gümnaasiumile olla ka kutsekool. Kiilis saab see nüüd nii olema. Rajatav õppekeskus on sisuliselt kutsekool, kus hakkavad ennast täiendama erinevate tasemetega elektrikud. Sellise kompetentsikeskuse rajamine tuleb ainult kasuks. Siiamaani rajatud tootmisettevõtete, lao- ja logistikakeskuste kõrval saab olema koolituskeskus. See rikastab valla kuvandit. Kindlasti pakub selline keskus tulevikus tööd ka valla teenindajatele, ennekõike toitlustajatele.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.