Autole hääled sisse ning sõit võib alata. Martin Plaser (36) õpetab lapsi maadlema Randveres, Kostiveres, Kehras, Alaveres, Kosel, Arukülas, Sakus, Kurtnas ja Sauel.
“Tere, valvel!” kõlab käsklus Saku valla spordikeskuses kolmapäeva pärastlõunal kell kolm. Seitse poissi ja üks tüdruk joonduvad võimlas. Algab poolteist tundi kestev trenn, mida lapsed teevad kolm korda nädalas – lisaks kolmapäevale ka esmaspäeval ja reedel.
Algatuseks joostakse mattidel. Siis mängitakse Martini väljamõeldud pallimängu. Laps, kelle käes on pall, peab sellega kedagi ülejäänutest tabama, et too omakorda muutuks palliga jälitajaks. Jälitamise käigus tuleb iga sammu kohta teha üks kükk – nii treenitakse jalalihaseid.
Käelihaseid treenitakse kätekõverdustega nõnda, et sõber istub seljas. Sugugi mitte kõik ei saa sellega hakkama. Siis kasvatatakse tiritamme, aga riputakse ka rööbaspuul või lõuatõmbamise kangil.
Maadeldakse kahekesi, kolmekesi, neljakesi – vahel ka kaheksakesi. Martin jälgib tähelepanelikult, et lastel oleks tegevust ning et tasapisi saaksid selgeks maadlemise nipid. Vajadusel astub ta ligi, näitab, kuidas võtta õiget asendit ning vastane seljatada.
Kaalukausil kokandus
Martin ise alustas maadlemisega 14-aastasena Raivo Kiilströmi juhendamisel Kristjan Palusalu Spordikoolis. “Esimene trenn toimus Reaalkooli keldris, kus oli matisaal, sihukene robustne, arhailine,“ meenutab ta.
Elu tõmbas Martinit ka pottide ja pannide poole. “Kutsekeskharidus on mul üldse kokk-kondiitri oma, mille omandasin Majaka Teeninduskoolis. Kokku ma olen kokana töötanud aasta aega,” naerab ta. Saatuslikuks sai suur söögiisu, mis ei võimaldanud põhitööle piisavalt keskenduda.
Aastatel 1999-2008 oli Martin algul ajateenistuses ja siis elukutseline sõjaväelane. Sõjaväe järel töötas ta kolm aastat Eerik-Niiles Krossi firmas Trustcorp julgeolekunõustajana, pärast seda kaks aastat endaloodud turvafirmas Aburgus.
Kindla otsuse, et tema tulevik on seotud maadlemisega, tegi Martin 2013. aastal, kui otsis võimalust vanemale pojale rohkem treeninguid pakkuda. Ta lõi maadlusklubi Korrus3, mis keskendub harrastusspordi laiapõhjalisele levitamisele. Klubi palgal on praegu kolm treenerit, kaasaarvatud Martin ise, treenitavaid aga 220.
Lisaks tööle enda firmas annab Martin maadlustunde Saku Valla Spordiklubis, Saue taipoksiklubis Imperial ja Kehras maadlusklubis Anija. Martin on 4. kategooria maadlustreener. Mees unistab, et keegi tema kasvandikest jõuab kunagi maailmameistritiitlini.
Euroopa meistrivõistlustelt on ühel Martini klubi õpilasel medal juba käes. 16-aastane Hans Uku Leitham võitis tänavu Stockholmis pronksmedali Euroopa meistrivõistlustel kadettide maadluses. Hans Uku treeneriks on Martini esimene treener Raivo Kiilström.
Kogu pere maadleb
Martinil on abikaasa Katiga (37) neli last. Maarja (13), Rainer (11), Raiko (5), Renet (3). Kati tegeleb klubis Korrus3 administreerimisega ning koolitab ennast abitreeneriks, et laste trenne läbi viia.
“Maarja tuli see nädalavahetus laupäeval (26. novembril – A.T.) Kohtla-Järvel Eesti meistrivõistlustel Eesti meistriks maadluses kuni 44-kiloste tüdrukute hulgas,” on isa uhke.
“Maarja alguses väga maadelda ei tahtnud. Käis muusikakoolis laulmas, tegi koolis sporditrenni. Siis umbes 10-aastaselt hakkas minu juures üldfüüsilises käima lisatrenni tegemas. 11-aastaselt alustas meil klubis maadlusega. Nüüd on kaks aastat teinud,” meenutab Martin.
“Rainer on trenni teinud sisuliselt kuus aastat. Alustas 5-aastasena, esialgu kaks korda nädalas. Kui ta oli juba 7-aastane, siis tegi kolm-neli korda nädalas. Niimoodi see koormus on kasvanud. Tema veel Eesti tiitlivõistlustel võistelda ei saa, aga järgmisest aastast juba saab,” loodab Martin.
Tänavu alustas maadlusega ka Martini poeg Raiko. “Väiksem poiss Renet, kes on kolmene, temaga ma olen trenni teinud juba teisest elunädalast peale,” üllatab Martin.