Lääne-Harju vald jõuab rahvahääletuseni oktoobris (0)
Neli Harjumaa omavalitsust ja Läänemaa Nõva vald alustasid ametlikke ühinemisläbirääkimisi juunis. Tänaseks on lepitud kokku, et ühendvalla ehk Lääne-Harju valitsus asub Keilas, volikogu aga hakkab aga pidama istungeid Paldiskis. Ühinemislepingu projekt läheb rahvahääletusele oktoobri lõpus.

Läbirääkimislaua taga on Keila, Padise, Vasalemma ning Nõva valla ning Paldiski linna esindused. Kui kõik kokkulepitu teostub, moodustub Harju- ning Läänemaa omavalitsustest 13 000 elaniku ning 815-ruutkilomeetrise pindalaga uus Lääne-Harju vald.

Augusti viimasel päeval rääkis Harju Elule läbirääkimiste käigust, seni kokkulepitust ning ka tulevikust Keila vallavanem Jaan Alver.

Millises seisus on läbirääkimised? Kas partnereid on laua taga endiselt viis?

Läbirääkimiste esimene etapp on läbi ja ühinemislepingu projekt saab viimast lihvi, et see peagi volikogude ette saata. Kõik läbirääkimiste osapooled, kes alustasid, on ka praegu alles.

Mida on otsustatud augustis? Kas uue suure omavalitsuse keskused ning volikogu liikmete arv on saanud paika?

Augustis kulus küllalt palju aega omavalitsuste finantsseisu põhjalikumaks analüüsimiseks ja investeeringuprogrammi kinnitamiseks. Praeguse kokkuleppe kohaselt asub uue valla valitsus Keila linnas ja volikogu istungid toimuvad Paldiskis. Volikogu koosseisus on 21 liiget.

Mis saab Padise, Nõva ja Vasalemma vallamajast ning Paldiski linnavalitsusest? Kas senistesse omavalitsustesse jäävad teeninduspunktid või esindused?

Ühinemislepingus on kasutatud mõistet teenuskeskused, mis osutavad kodanikulähedaselt igapäevaseid teenuseid.

Millised on tulevase valla rahalised plussid ja miinused? Kuidas hakatakse näiteks tagasi maksma ühe või teise omavalitsuse laenusid?

Plussi on see, et lepingus on sätestatud investeeringute prioriteedid, kus iga omavalitsus sai teha oma ettepanekud. Finantsplaan pole praegu veel lõplikult paigas. Samas iga omavalitsus on kohustatud lähtuma oma tegevuses oma eelarvest ehk siis sissetulekutest ja väljaminekutest.

Edasised sammud: kas ühinemisleping jõuab volikogudesse veel septembris ning millal toimuvad rahvahääletused?

Lepingu projekt jõuab volikogudesse septembrikuu esimeses pooles, rahvaküsitlused toimuvad oktoobri lõpus.

Kas selle aasta sees jõuatakse ka ühinemislepingu allkirjastamiseni, vajalike dokumentide üleandmiseni maavalitsusele ning vabariigi valitsusele?

Selline on soov ning ühinemisleping läheb volikogudele otsustamiseks.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.