Nõukogude aja lõpus oli pesapall tõusev spordiala, kuid iseseisvumisega jäi see soiku. Kümmekond aastat tagasi taaselustati spordiala, millel on olemas kõik esmavajalik: väljak ja meeskonnad. Nüüd on vaja tegevusse kaasata noori, et spordiala oleks jätkusuutlik.
Eesti meistrivõistlused ameerika pesapallis toimuvad aastast 2009. Tänavune hooaeg algas mais ning selles osalevad neli meeskonda: Kiili Pantrid, Kostivere Amigos ning Tallinna Old Stars ja Tallinna Pesapalliklubi (TPK). Tiitli eest võitlevad kõik meeskonnad, kuid viimastel aastatel on tihedam rebimine just Kiili ja Old Stars vahel. Viimasel viiel aastal on meistriks tulnud Pantrid.
Meistrivõistlustel on läbi aastate osalenud kaheksa meeskonda, ent pooled neist on tegevuses soikunud või selle sootuks lõpetanud. Põhjuseid on mitmeid.
Tuleviku mängumehed
Tauno Koppel on Kiili Pantrite peatreener ja Eesti Pesapalliliidu juhatuse liige. Ta püüab spordiala, millel on alla 100 alaliidu liikme, hoida jätkusuutlikuna. Kuniks on mängijaid ja vastav väljak, et liigat mängida, on kõik tore, kuid sellest tuleb ka kaugemale mõelda. “Viimase kolme aasta jooksul on olnud mängijate juurdekasv väike,” sõnastab Koppel Eesti pesapalli põhiprobleemi. “Kiili Pantritel on küll noorte järelkasvu, aga teistel klubidel mitte. Mängitakse, mis on küll tore, aga noortega ei tegelda.”
Lisaks Kiilile treenib Koppel noori Ida-Virumaal Avinurmes. Kuigi see moodustab väikese protsendi mänguhuvilistest, on sellel siiski tulemusi. Tema enda 13-aastane poeg Aleks Kris Koppel ja Danel Matrossov Avinurmest sõidavad juuli lõpus Hollandisse, kus osalevad Battle at the Castle 2016. Holland on üks tugevamaid pesapalliriike Euroopas, maailmaedetabelis ollakse üheksandal kohal. Battle at the Castle on Euroopa üks tugevamaid turniire, kuhu mängijad omal soovil ei pääse. “Sinna ei saa niisama minna. Treenerid valivad mängijaid videomaterjali ja statistika põhjal,” selgitab Koppel.
Noortel muud huvid
Kuigi Eestis on pesapallihooaeg kestnud üle kuu aja, teeb Kostivere Amigos alles oma esimesi mänge. Hooaja esimene mäng lükati edasi ja teisel tuli anda loobumisvõit. “Me ei ole mehi kokku saanud,” tõdeb Kostivere Amigos mänedžer ja MTÜ Kostivere Spordiseltsi asutaja Argo Kikas.
Põhjuseid, miks meeskonda pole kokku saadud, on mitmeid, kuid kõlama jääb see, et noortest on puudus. Sportimise asemel meeldib neile kaubanduskeskustes jõlkuda. “See probleem on ka Kostiveres. 8–9-aastastest saaks meeskonna, kuid 13–16-aastastega on raske kuhugi jõuda. Pigem istutakse külakiigel ja juuakse siidrit,” ütleb Kikas.
Kuid Kostivere ei ole kurikat nurka visanud. Eelmisel reedel ja laupäeval korraldati Kostiveres turniir Mavhem, milles osales kaks Soome klubi. Üldvõit läkski Soome, Kostiverel ja TPK-l tuli jagada 3.–4. kohta. “Kuigi kaotasime, oli emotsioon siiski positiivne. Tore on mängida uute meeskondade vastu,” ütleb Kikas.
Küsimus treenerites
Kuid siiski, kuidas populariseerida spordiala, milles aastal 1993 võeti Euroopa noorte meistrivõistlustelt pronksmedal? Võhikud ütlevad, et mäng on igav, kuid pealtvaatajaid siiski jagub. Juulis läheb Eesti pesapallikoondis Poola püüdma B-divisjoni kohta.
Tauno Koppeli sõnutsi on küsimus ikka treenerites. “Oleks meil selliseid entusiastlikke treenereid, kes viitsiksid lastega tegelda. Olen sellest rääkinud klubiesindajatega, aga nad kas ei leia selliseid inimesi või ei taha koolitust.”
Argo Kikase sõnul kulub Kostiveres palju aega väljaku korrashoiule ning noortega ei jõuta tegelda. Nimelt asub Kostiveres nimelt Eesti parim pesapalliväljak, kus kõik (liiga)mängud toimuvad.
Mis puutub ala populariseerimisse, siis Kikase arust tuleks käia eelkõige koolides. “Kindlasti tuleks teha seda, mida alaliit mõned aastad tagasi tegi: käis mööda koole, tutvustas pesapalli ning korraldas demopäevasid,” ütleb ta.