Dokfoto Keskus räägib pärislugusid, päriselust, pärisinimestele (0)
Article title
FOTOD: Priit Siimon

Juhan Kuusi Dokfoto Keskus asub inspireerivas Telliskivi Loomelinnakus. Millise näitusega meelitate suvekülasta­-
jaid?

Tegemist on dokumentaalse fotopoeesiaga. Näitus toob kokku Eesti fotograafi Anna Lehespalu ja Saksa fotograafi Alexander Janetzko. Anna lähenes kaameraga enda jaoks tundmatule Lõuna-Brandenburgi linnale Cottbusile ja Alex uuris esimest korda Tallinna. Kahe nädala jooksul jäädvustatud fotode kaudu on võimalik saada osa autorite loomeprotsessist ja intiimsematest hetkedest. Muide, Alex jõudis ka Tallinnast kaugemale. Ehk tunneb mõni lehelugeja ära ühe Harjumaa erilise paiga, mida fotograaf on põneva nurga alt jäädvustanud.

Igal paigal on oma sünnilugu. Milline on Dokfoto Keskuse lugu?

Dokfoto Keskus sai alguse pressi- ja dokumentaalfotograa­fist Juhan Kuusist pärast seda, kui korraldasime Eestis tema esimese näituse. Kuus inspireeris paljusid oma loominguga sedavõrd, et 2017. aastal avasime temanimelise keskuse.

Milles peitub Juhan Kuusi fenomen?

Juhan Kuus elas ja tegutses peamiselt Lõuna-Aafrikas, kuid tema juured on osaliselt Eestis. Praeguseni on ta ainus Eesti fotograaf, kes on võitnud kahel korral maailma prestiižseima World Press Photo auhinna. Tema loomepärand hõlmab 45 aastat Lõuna-Aafrika ajaloost. Kuusi südameasjaks oli Lõuna-Aafrika võlu ja valu jäädvustamine. Näitleja ja foto­graaf Erki Laur on võrrelnud Juhan Kuusi Arvo Pärdiga: “Nagu on Arvo Pärt Eesti muusikas, on Juhan Kuus dokumentaal­fotograafias.”

Mis pani teid uskuma, et Eesti vajab keskust, kus ekspo­neeritakse dokumentaalfotosid?

Vajadus tuli eelkõige fotograafidelt, sest ei olnud sellist paika, kus dokumentaalfoto oleks olnud fookuses. Doku­mentaalf­otograafia annab võimaluse rääkida pärislugusid päriselust ja pärisinimestele. Soovime eksponeerida dokumentaalfotot kunstiliselt väga kõrgel ja mitmekülgsel tasemel. Meie näitustel on alati mingi eriline kogemuslik osa, mis on ka lisapõhjus näitusesaali külastamiseks. Dokfoto Keskus on koht, kus kohtuvad tegelik elu ja kunst ning kus on võimalik endale silma ja hinge vaadata.

Kuidas teete valikuid, milliste fotograafide töid eksponeerida?

Meie eesmärk on väärtustada ja arendada dokumentaal­fotomaastikku, seetõttu on näituseprogrammis nii tuntud fotomeistreid kui ka valdkonna värskeid uuendajaid üle maailma.

Oleme kuraatoritena sotsiaalselt tundliku närviga. Vaatame ringi, mis toimub Eestis ja mujal maailmas ning millised autorid tegelevad teemadega, mis meid ennast inimestena puudutavad.

Milliseid väärtusi ja võimalusi pakub Dokfoto Keskus lisaks suurepärastele näitustele?

Meilt saab kohapeal osta fotokunsti originaalteoseid, praegu on valikus juba üle 500 foto, peagi avaneb ka e-pood. Iga näitust täiendab haridus- ja kultuuriprogramm koos kuraatori- ning autorituuridega. Dokfoto Keskusel on oma pimik, mida fotohuvilised saavad rentida, korraldame ka pimikukoolitusi. Meie ruumides saab korraldada erinevaid sündmusi alates sünnipäevadest ja muusikaõhtutest kuni videokonverentsideni. Asume Tallinna kunsti ja kultuuri kuumas tulipunktis, Telliskivi Loomelinnakus. 

Tule külla, koge paeluvat fotokunstimaailma ja naudi melu meie suveterrassil! Dokfotos on elu!

dokfoto.ee

Dokfoto Keskuse kaasasutajate ja kuraatorite 

Kristel Lauri ja Toomas Järvetiga vestles Kädi Kaasikmäe

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.