Kahe nädala eest kasutusele võetud Akso-Hausi suur sinine tootmishall on täis mehi, kes usinate töömesilastena valmistavad mooduleid, millest hiljem Skandinaavias koolimajad kokku pannakse. Esimene partii saadetakse teele juuni lõpus.
Tosina aasta eest Vasalemma vallas tegevust alustanud Akso-Haus laieneb jõudsalt. 25 hektaril on firmal tootmispinda juba 10 000 ruutmeetrit. 90 protsenti toodangust viiakse Skandinaaviasse.
Hoonetest uusin ehk 4500-ruutmeetrine sinine tootmishall valmis 7. juunil. 2300-ruutmeetrine tenthall on peaaegu valmis, selle kasutuselevõtt sõltub tellimuste arvust.
Moodulitest saab kool
Esialgu väikeste eramajade tootmisele keskendunud Akso-Haus otsustas kahe ja poole aasta eest keskenduda sotsiaalobjektidele, nagu koolid, lasteaiad ja vanadekodud. Üks võimalus on neid valmistada moodulitest.
Vasalemma tootmishallis tehtavad moodulid on justkui legoklotsid, millest hiljem ehitised kokku pannakse. Ühe mooduli pindala on 4×12 ruutmeetrit.
Akso-Hausi juhatuse liige Andres Samarüütel selgitab, et 10-12 mooduliga saab väiksema kooli. Saja mooduliga saab juba suure kooli, mille pindala tõuseb viie tuhande ruutmeetri lähedale.
Valmivate moodulite vahel askeldavad üldehitajad, elektrikud, ventilatsioonitöölised ja maalrid – korraga keskmiselt viiskümmend meest.
“Kui oled enne juba teinud, siis päevaga teed raami valmis. Laseri järgi saab kõik looditud. Siis tuleb villa hakata panema vahele,” räägib Endel Parts mooduli aluse valmistamise kohta. Vasalemma sõidab ta tööle Tallinnast.
“Me teeme ainult katuseid. Ühe satsi tegime valmis juba. Katusele tuleb kaks kihti tõrvapappi,” lisab Leho Põder, kes käib Vasalemmas tööl lausa Pärnust.
Taustaks pagulaskriis
Vasalemmas valminud moodulid pakendatakse, nummerdatakse, tõstetakse treilerile ja viiakse Paldiski sadamasse, kust nad meritsi Skandinaaviasse jõuavad.
Miks ikkagi vajatakse moodulkoole? “Seoses rändega on omavalitsustel vaja väga kiirelt reageerida. Samas ei teata, milline olukord võib olla viie aasta pärast. Kas sul on hooned tühjad või sa vajad laienemist? Moodullahendeid on võimalik teisaldada ja ümber paigaldada,” arutleb Samarüütel.
Siit kumab läbi pagulaskriisiga tekkinud eriolukord Rootsis ja Soomes. Ootamatult saabunud kümned ja sajad tuhanded pagulased vajavad kiirkorras majutust, kuid neil on ka lapsed. Osa moodulkoolidest, mida Akso-Haus praegu valmistab, ongi mõeldud pagulaste lastele.
Kuid mitte ainult. Moodulkool on lühiajaline ja praktiline lahendus ka siis, kui mõni alalistest koolimajadest remonti läheb. Moodulkool pannakse püsti remonditava hoone kõrvale ning nii ei pea lapsed harjumuspärast kooliteed muutma.
“Soomes ja Rootsis on moodulhooned rendilahendid, mis teeb sellise lähenemisviisi omavalitsustele mugavaks. Kolme kuuga püstitatakse koolimaja, lasteaed või vanadekodu. Kui sul on aasta pärast vaja laieneda, tuuakse lisamooduleid. Kui ruumivajadus väheneb, viiakse ära. Sa maksad tarbe järgi,” räägib Samarüütel.
Kõik see tähendab Akso-Hausi jaoks veel üsna uut tegevusvälja. Praegu on tellimused 17-18 kooli ja viie lasteaia jaoks. “Koolimajad ja lasteaiad on enam-vähem standardsed, ega seal olulist vahet ei ole,” ütleb Samarüütel.