Kohalikel omavalitsustel on eelarvest eraldatud raha, et tegelda hulkuvate loomadega, summad ulatuvad tuhandetesse eurodesse aastas. Probleemi suurus on valdadel erinev, kuid üks on kindel – hulkuvad loomad vajavad suuremat tähelepanu.
Kose vallavanem Merle Pussak kirjutas käesoleva aasta jaanuarikuu Kose Teataja artiklis “Aasta 2015 Kose vallas”, et vallal tuli aastaringselt tegelda hulkuvate loomadega. “Vallavalitsus oli sunnitud loomadega tegelema maksumaksja raha toel peaaegu aastaringselt. Kodutu koera või kassi hoidmine loomade varjupaigas on vallavalitsusele kulu, mis tuleb võtta valla ühisest rahakotist ja tulemuseks on paljudel juhtudel ikkagi looma hukkamine,” kirjutas Pussak.
Kose vallas viidi eelmisel aastal hoiupaika kokku 45 looma, neist kasse 35 ja koeri 10. Loomi korjati kokku üle valla ning aasta peale kulus selleks koos lisaeelarvetega 10 773 eurot. Käesoleval aastal on vald eraldanud eelarvest 7000 eurot, et tegelda hulkuvate loomadega. Eelmisel aastal oli algne summa, arvestamata lisaeelarveid, rohkem kui kaks korda väiksem – 3000 eurot.
Teadlikkuse tõstmine
Rae valla keskkonnaspetsialisti Kadri Rausi sõnul ei ole nende vallas hulkuvate loomadega suuri probleeme. “On üksikud probleemsed loomaomanikud, kes korduvalt rikuvad kasside ja koerte pidamise eeskirja,” ütles Raus.
Koerte ja kasside pidamise eeskirja järgi peab omanik hoidma enda lemmikloomi kinnisel territooriumil. “Koeraomanikud on üldiselt teadlikud, et koera tuleb pidada kinnisel territooriumil, kassiomanikud seda alati ei ole,” selgitas Raus.
Eelmisel aastal eraldas Rae vald hulkuvate loomadega tegelemiseks 10 000 eurot. Summa oli piisav ja lisaraha ei olnud vaja. Tänavu on hulkuvate loomadega tegelemiseks eraldatud 7000 eurot.
Keila vald eraldas 2014. aastal hulkuvate loomadega tegelemiseks 4500 ja 2015. aastal 4000 eurot. “2016. aasta eelarve on veel kinnitamata, aga eeldatavalt jätkame samades piirides,” kommenteeris Keila vallavalitsuse keskkonnanõunik Marju Kaivapalu. Keila vallas püüti eelmisel aastal kokku 19 looma, neist 11 kassi ja kaheksa koera.
Loomade edasine saatus
Enamus Harju hulkuvatest loomadest jõuavad MTÜ Loomade Hoiupaika, kus loomaomanikul on võimalik tulla oma loomale järgi 14 päeva jooksul. Kui omanikku selle aja jooksul välja ei ilmu, on looma edasine käekäik hoiupaiga teha. Kõikidele loomadele üritatakse leida uut kodu, kuid lemmikloomi on palju ja osa loomade puhul tuleb kasutada eutanaasiat. Eelmisel aastal Kose vallast püütud loomade puhul kasutati eutanaasiat 32 korda (kaks koera ja 30 kassi). Keila vallas olid vastavad numbrid kaks ja kaheksa. Et numbrid oleksid väiksemad või olematud, tuleks koju võetud lemmikul – mis on ju kaalutletud otsus – hoida kiivamalt silma peal.