Ehkki mõis paikneb mere lähedal looduskaunis kohas, ei ole müük seni õnnestunud. Kahe ebaõnnestunud enampakkumise järel minnakse kolmandale ringile.
17. sajandil rajatud Valkla mõisas alustas 1957. aastal tegutsemist Invaliidide Kodu. 1981. aastal nimetati see ümber Valkla Internaatkoduks ja 1991 Valkla Hooldekoduks.
Valkla Hooldekodu liitus riigiettevõte AS Hoolekandeteenustega 2008. aastal. Hoolealused ehk psüühiliste erivajadustega inimesed koliti mõisa peahoonest kõrvalasuvasse majja siiski juba kaks aastakümmet enne seda. Mõisa peahoones olid seejärel korterid ja kontor. Viimane üürnik kolis sealt välja eelmisel aastal.
Kõrvalolev maja ehk Valkla Kodu ehitati 1975. aastal, see on 5458 ruutmeetrit suur ja majutab praegu 88 inimest. Hoolekandeteenustel on üle Eesti 24 kodu, kus igapäevaselt tegeldakse 2200 inimesega.
Kolmas müügikatse
AS Hoolekandeteenused sai eelmisel aastal 19,7 miljoni eurose käibe puhul aga 2,1 miljonit eurot kahjumit. Mõistagi üritatakse Hoolekandeteenuste majanduslikku seisu parandada, mille üheks võimaluseks on tühjana seisva kinnisvara müük.
Mida siis Valklas pakutakse? Müüki läks mõisa peahoone (1566 ruutmeetrit), reoveepumpla (100 ruutmeetrit) ja vana pumpla (24,6 ruutmeetrit). Ostja saab need koos kinnistuga, mis on 7,36 hektarit suur.
2015. aastal toimunud oksjon alghinnaga 150 000 eurot ei andnud tulemust. Tänavu peetud enampakkumine hinnaga 120 000 luhtus samuti.
“Mõis on tänaseks juba aastaid olnud kasutuseta ja suletud. Hoolekandeteenused on Valkla mõisa püüdnud müüa enampakkumistel, kuid need on ebaõnnestunud. Praegu on mõis müügis alghinnaga 130 000 eurot,” seletab Hoolekandeteenuste kinnisvarajuht Tiit Tsarski.
“Valkla mõisale loodame leida heaperemeheliku omaniku, kelle soov oleks mõis korda teha ja seal siis kas teenust pakkuda või ise elada. Tore on vaadata mõisaid, mis on renoveeritud, saanud endale uue elu ja veel eriti kena, kui sealjuures on need külalistele avatud,” arvab Tsarski.
Number kirjutati peopessa
“Valkla hooldekodu kohta tuleb esmalt tõdeda, et see asutus on üks meie valla inimestele tööd andev ja seega ka makse maksev asutus,” ütleb Kuusalu vallavolikogu liigu Sulev Valdmaa.
“Ka on vald mõnikord pärijateta hooldekodu asukate vara pärijaks. On see nüüd vallale kasuks või pigem tüliks, pole mulle päris selge,” jätkab Valdmaa.
Hooldekodu asukaid on kasutatud kohalikus poliitilises võitluses. “Omal ajal on käinud vallavolikokku kandideerijatel jaht Valkla hoolealuste häältele, kasutades selleks näiteks eelhääletamist. Inimesed viidi bussiga Kuusallu eelhääletama, “õige” number peopessa kirjutatud. Kes hääletas, sai jäätise – või umbes nii,” meenutab Valdmaa.
“Võib-olla oleks Valklal hoonestu ja ümbruse säilimise seisukohast parem, kui need kuuluksid eraomanikele. Minu teada on kunagised omanikud von Rammide suguvõsast teinud Valklasse nostalgiasõite. Kas aga neil on ideid ja kapitali kompleksi paremini hallata kui praegu,” kahtleb Valdmaa.