Viimsi noortekeskus külastas 5. jaanuaril Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonda, et tutvuda lugemiskoer Danjaga.
“Mitmel Tallinna Keskraamatukogu teenindusosakonnal on lugemiskoer juba olemas, tahtsime ka, aga veidi teise suunitlusega,” ütles Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonna juhataja Kristel Palk.
Teistes teenindusosakondades käivad lapsed lugemas, et parandada oma lugemisjulgust ja eesmärgiks on õppida paremini lugema, ilma kõrvalkriitikata. “Meie osakonnas on fookus sellel, et parandada eesti keelt emakeelena mittekõnelevate laste eesti keeles lugemise oskust. Näiteks vene keelt kõnelevad lapsed saavad koerale lugeda eesti keeles,” selgitas Palk ja lisab, et koer ei anna hinnangut. “Keegi ei ütle lapsele halvasti, kui ta mõne sõna valesti hääldab,” ütles Palk.
Koer ei kritiseeri
Koer tuli raamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonda 2014. aasta sügisel ja käib seal kord nädalas kolme algklassi- või vanema lasteaialapse lugemist kuulamas. Ühel lapsel on koerale lugemiseks 15-20 minutit.
Esimene kord võib olla tõesti nii, et laps mängib koeraga ja lugemine on teisejärguline, aga lugemas käiaksegi Palgi sõnul korduvalt. “Iga kord otsib laps koerale lugemiseks uue raamatu, ning sageli tahab ta selle pärast kodus lõpuni lugeda,” teab Palk, kelle arvates on koer sillaks lapse ja raamatu vahel.
Teraapiakoeri vajatakse
Kõik lugemiskoerad, ka Danja, on läbinud vastava väljaõppe. “Kaks aastat tagasi otsustasin Danja teraapiakoeraks treenida. See võttis aega umbes pool aastat,” rääkis koeraomanik Irina Reimann-Helm. Danja on sertifitseeritud koer ning töötab sageli ka puuetega lastega.
Eestis on teraapiakoeri umbes nelikümmend. Koerte järgi on Irina sõnul vajadus väga suur. “Ei ole kindlaid eelistatuid tõuge. Piisab, et koer on rahulik ja sõbralik,” kinnitab Danja perenaine Irina. “Iga inimene saab koos oma koeraga liituda organisatsiooniga Punane Koer ja õpetada koera teraapiakoeraks,” kutsub Irina üles koeraomanikke oma lemmikuid teraapiakoerteks treenima.