Sel teisipäeval asetasid justiitsminister Urmas Reinsalu, siseminister Hanno Pevkur, Rae vallavanem Mart Võrklaev, uue vangla direktor Hannes Liivak, Riigi Kinnisvara ASi juht Urmas Somelar ning Fund Ehitus OÜ juhatuse esimees Ott Kikkas nurgakivi Soodevahe külla kerkivale Tallinna vanglale.
Kinnipidamiskoha ehituse ettevalmistustööd ning ehitus on väldanud üle poole aasta. Tänaseks on näha vundamendid ja mõne korpuse esimene korrus. Rajatud on kommunikatsioonid, enamus juurdesõiduteid ja muudki taristut.
Krundil on ka betoonist näidiskamber, et katsetada materjale ja turvatingimusi. Selle uudistamisel juhtus seik, kui justiitsminister Urmas Reinsalu astus kambrisse ning keegi tõmbas tema järel raudukse kinni. Minister veetis nelja seina vahel naril istudes viis minutit, kuni võtit otsiti ja uks lahti keerati.
Päevakohased kõned ning pidulik nurgakivipanek toimetati veidi pärast keskpäeva.
Urmas Reinsalu ütles, et Eestis ei saa vangla kunagi olema luksuslik koht, vaid askeetlik koht vangide kinnipidamiseks. “See on koht, kus vangid kannavad karistust tõsiste seaduserikkumiste eest,” ütles Reinsalu. Siseminister Hanno Pevkur aga rõhutas, et koos uue kompleksi valmimisega saavad vanglaametnikud normaalsed töökohad ja kinnipeetud normidele vastavad tingimused.
Vallale kasulik
Soodevahe külla rajatav vangla toob Rae vallale suure investeeringu. Vallavanem Mart Võrklaev möönis, et kompleksi planeerimine tekitas kohalikes erinevaid emotsioone. “Neli aastat tagasi arutati vangla sobivust. Tänasel päeval usun, et jõudsime suhteliselt hea lahenduseni. Vangla asub kohas, kus see Rae valla inimesi ja nende tegemisi ja igapäevatoimetusi eriti ei mõjuta,” ütles vallajuht.
Omavalitsusele on selline rajatis kasulik, luues palju uusi töökohti ning lükkab Soodevahe piirkonna arengu käima. “Siia on plaanitud äri- ja tootmismaid, millel on juba korralik taristu,” rõõmustas Võrklaev.
Tallinna vangla direktori konkursi võitis juunis Hannes Liivak. Ta meenutas aastat 1993, kui alustas korrektsiooni eriala õpinguid toonases Riigikaitseakadeemias. “Siis arutati, kuidas peaks noore riigi vanglasüsteemi rajama. Kas ehitada väikesed vanglad maakondadesse või valida muu tee,” ütles Liivak. Pärast pikemat arutelu otsustati kolme suure regionaalse kinnipidamisasutuse kasuks.
Kerkib jõudsalt
Fund Ehitus OÜ juhatuse esimees Ott Kikkas ütles, et kompleks on neile siiani suurim. “Rahaline maksumus on kõige suurem. Ehitus käib korraga 26 hektaril, siia ehitatakse veidi üle 75 000 ruutmeetri pinda, paigaldatakse tuhandeid kuupmeetreid betooni, terast ja armatuuri,” ütles ettevõtte juht.
Mis saab pärast nurgakivi asetamist? “Ehitusel on hea hoog sees. Kõige kaugemale on jõutud arestimaja ehitusel, kus seinad juba kerkivad. Ka vanglakompleksi hooned on saanud alguse. 2018. aasta augustiks peab ehitaja kõik 14 objekti üle andma. Hoonete karbid on kinni 2018. aasta jaanuariks,” lubas Kikkas. Kompleks antakse käiku sama aasta lõpus.