Tänavuse talisupluse hooaja lõpetamine toimus teist aastat järjest Rae vallas Soodevahe külas aktiivse talisupleja Jaanus Tõnissoni koduõuel. Üritusel tehti sauna, võisteldi spordimängudes ning loomulikult supeldi. Osales 66 huvilist.
Laupäeval tähistasid hooaja lõppu talisuplushuvilised. Leili viskamisele nii soome kui indiaani saunas järgnesid tiigis sulistamine ja mängud. Soodevahe külavanem ning talu peremees Jaanus Tõnisson nimetab kodukohta naljatledes Soodevahe talispordikeskuseks. Muusikalist külakosti pakkus üllatuskülaline Erich Krieger, eksootilist kuningkrabi tutvustas ja pakkus soovijatele maitsta Kristjan Otspere.
Osalejaid oli erinevatest taliujumisklubidest üle Eesti. Võisteldi nii heinapalliveeretamises kui ujumises. Üritus toimus aktiivsete talisuplejate Irena ja Aivar Rosenbergi eestvedamisel, toetasid ka A Le Coq, ja Rae valla alevike ja külavanemate selts.
Alusetu hirm
Taliujumisega on Tõnisson ise tegelenud mõned aastad. “Ettevaatust, see on nakkav!” viskab mees nalja ning ütleb, et kui korra taliujumist proovida, siis tahetakse ikka ja jälle uuesti ujuma minna, sest see tekitab sõltuvust nagu hommikune hambapesu.
Iga-aastasele üritusele ootab Tõnisson ka uusi talisupluse harrastajaid. “Haigeks jäämist taliujumisega tegelema hakates karta ei tasu. Tuleb vältida järske üleminekuid,” teab Tõnisson ja soovitab saunalavalt tulles sauna eesruumis jahedama temperatuuriga enne vette minekut pisut harjuda. Veest välja tulles ei tasu kohe lavale joosta, vaid sauna eesruumis tunda, kuidas keha sisemine soojus hakkab väljapoole tulema. See võrratu tunne tekitabki mehe sõnul heas mõttes sõltuvust.
Kolm suurt üritust
Soodevahe talu maadel, kus lisaks kahele suurele tiigile on kaks eriilmelist sauna ning õue servas mesitarud, korraldab Soodevahe külaselts lisaks talisuplejate hooaja lõpetamisele ka kalapüügivõistlust ja Jüri kihelkonna mesindushuviliste kokkusaamisi.
Mõttes mõlgub Tõnissonil plaan“Linnalaps maal”, mille raames linnalapsed saaksid lisaks mängimisele ja olla looduse keskel olemisele tutvuda lihaveistega, mesiniku tööga ja maaeluga üleüldse. “See oleks laste jaoks suur elamus, sest oma käega looma katsumise võimalust esineb harva,” arvab Tõnisson.
Tasuta tervis
Seltsis on Tõnissoni sõnul talisuplusega alustamine palju kergem kui üksinda.“Grupis on innustus ja power hoopis teine,” selgitab Tõnisson, kelle perekonnas harrastavad talisuplust kõik alates abikaasast kuni 5-aastase lapselapseni.
Arutlusel on olnud ka plaan korraldada talisuplejate suvepäevad, mis annaks võimaluse omavahel paremini tuttavaks saada ja ala populariseerida. “Talisuplejad on selline kihvt, rõõmsameelne ja optimistlik rahvas, kes üldjuhul haige ei ole,” jutustab ürituse peremees ja kutsub kõiki talisuplusega tegelema: “Miks sõita raha eest sanatooriumisse külmakambrisse kui talisuplus annab võimaluse tervist parandada tasuta!”