Praegune Veskimöldre asum valmis peaasjalikult aastatel 1996-2005 Tallinna Nõmme linnaossa. Veskimöldre järgmise etapiga kavandatakse Nõmmega piirneva Saue valla alale täiendavate kodude ehitamist, mis valmiksid järgneva seitsme aasta jooksul.
Nõmme Veskimöldres märkab silm nii eramaju, ridaelamubokse kui kolmekorruselisi kortermaju. 80 hektari peal elab kokku umbes kaks tuhat elanikku.
Tundub loogiline, et asumi areng jätkub edelasuunal Saue valla alal, kus leiab ohtralt ehituseks vaba maad. Seal arendatav Veskimöldre II ala on kokku 100 hektarit, millest elukeskkond moodustab 70.
Juurde tuhat inimest
Eelmise aasta lõpus kehtestatud K-Projekti detailplaneering jagab 70 hektarit 159 eramaja kinnistuks ning 91 ridaelamuboksiks. Eramu krundi miinimumsuurusena nähakse 1500 ruutmeetrit, ent suurimad on üle 3000 ruutmeetri.
“Kindlasti on tegemist suuremahulise planeeringuga, kuhu potentsiaalselt on lisandumas kuni kümme protsenti meie tänasest elanikkonnast;” ütleb Saue vallavanem Andres Laisk. Uusi asukaid lisandub ligikaudu tuhat.
Vald menetles detailplaneeringut ja pidas arendajaga läbirääkimisi. Maanteeametiga arutati teedevõrgu väljaarendamist.
“Me väärtustame keskkonda,” selgitab Veskimöldre II arendaja Veljo Kuusk, kes esindab Brave Capitali investeerimisgruppi kuuluvat BC Arendust. Ta ise elab Nõmme Veskimöldres, vaid saja meetri kaugusel uusarendusest.
“Autoga jõuab kesklinna 15-20 minutiga, bussiga 20-30 minutiga, lisaks veel rongiliiklus, millega on võimalik kesklinna jõuda 15 minutiga,” selgitab Kuusk Veskimöldre eeliseid.
Veskimöldre II alal elanikke praegu veel ei ole. “Kui täna sinna minna, on seal mets, osaliselt ka heinamaa ja jõgi,” räägib Laisk.
Kuidas seda teostatakse?
Selle aasta jooksul valmib maanteeameti kavandatav Juuliku-Tabasalu maantee lõik, mis annab Veskimöldre II alale parema ligipääsu.
Esialgu on kavas välja kuulutada hange maanteest ülemisse otsa teede- ja tänavatevõrgu, gaasitrassi, veevärgi ja kanalisatsiooni, elektrivõrgu ja sidekaablite rajamiseks. See peaks valmima 2016. aasta lõpuks.
2016. aasta lõpus on kavas teha hange kogu ülejäänud Veskimöldre II osale, mis peaks valmima 2017. aasta sügiseks. Eeldatavasti on selleks ajaks asumisse kolinud ka esimesed elanikud.
Praegu on Veskimöldre II kinnistutele tehtud üle kümne broneeringu. Müüdud on 4-5 krunti. “Me oleme planeerinud projekti pikkuseks rahulikult seitse aastat,” selgitab Kuusk. Ajakavas püsimiseks tuleks iga kuu müüa 3-4 krunti.
Majade rajajad valivad välja kruntide ostjad ise. Kuusk prognoosib eramaja keskmiseks suuruseks 200-250 ruutmeetrit, ridaelamu korteri osas 120-160 ruutmeetrit. Hoonete maksimaalseks kõrguseks on lubatud kümme meetrit.
“Me oleme siia planeerinud ka põhikool-lasteaia, mis peaks valmima arendaja kaasfinantseerimisel. Selle valmimisaeg sõltub sellest, kuidas siin kinnisvara müük edeneb ja millises tempos uued elanikud siia tulevad, aga viie aasta jooksul peaks see põhikool-lasteaed valmima,” arvab Laisk.
Elamurajooni tulevad spordirajad ja mänguväljakud, lisaks tankla, supermarket ja toitlustuskoht. Veskimöldre II asumi arendamine jõuab eeldatavasti lõpule 2022. aastal.