Alanud meeste tervise kuul julgustab Peaasi.ee mehi oma tundeid näitama ja vaimsele tervisele tähelepanu pöörama. Kampaania „Pääse maski lõksust!“ sai alguse korvpallilahingul, kus vastamisi olid BC Kalev/Cramo ja VEF Riga.
„On tavapärane, et mehed kannavad erinevaid maske tööl, kodus, trennis. Probleem kerkib siis, kui mehel ei ole võimalik maski langetada, olla tema ise ning välja näidata, kuidas päriselt läheb. Selleks, et ennast vabalt tunda, ise ennast aidata ja vajadusel abi küsida, on vaja oma tunnetega tuttav olla. Tunnete allasurumine ei muuda neid olematuks, vaid need võivad avalduda nii vaimse kui ka füüsilise tervise vaevustena,“ rääkis Peaasi.ee psühholoog Andreas Holst.
Statistika järgi diagnoositakse meestel sõltuvushäireid 4–5 korda enam kui naistel, meeste eluiga on naiste omast kaheksa aastat lühem ning mehed teevad neli korda rohkem suitsiide kui naised.
„Meestel diagnoositakse vaimse tervise häireid vähem kui naistel, kuid see ei tähenda, et probleemi ei oleks. Meeste jaoks on abi otsimine endiselt seotud ühiskonnas valitseva stigmaga, et abi otsimine on nõrkuse märk. Peaasi.ee e-nõustajate poole pöördunutest vaid 21% olid mehed,“ selgitas Andreas Holst, kelle sõnul valivad mehed vaimse tervise raskustega toimetulekuks sagedamini enesehävituslikud meetodid.
BC Kalev/Cramo kapten Martin Dorbeki sõnul on spordi tegemine, aga ka sellele kaasa elamine hea võimalus oma tunnete välja elamiseks.
„Füüsiline aktiivsus aitab stressi maandada ning oma lemmiksportlasele või võistkonnale kaasa elades saab tihti kõiki oma tundeid ja emotsioone välja tuua, mida tavakeskkonnas võib-olla ei julgeta või ei taheta teha,“ ütles Dorbek.