Suur tehas kasvab Harjumaa piiri taga, Kohilas Raplamaal. Kasvab nii hoonete, seadmete kui töötajate arvult, aga loomulikult ka toodangu mahult.
Tehas on kasvanud juba nii suureks, et ainult Raplamaa inimestest tehase täies mahus käimapanemiseks ei piisa, lisa otsitakse nii Harju, Lääne- kui ka Järvamaalt. Seda ajal, mil masinad võtavad inimestelt töö ja töötajaid jääb pigem üle kui puudu. Mis tehas see siis on?
“Esimene märksõna oleks modernne, sisseseadeks kõige kaasaegsem tehnoloogia, uusimad seadmed ja masinad,” kõneleb selle veel mitte päris lõpuni rajatud gigandi tootmisjuht Margus Rohula. Tehase põhitoodanguks on vineer.
Natuke ajalugu
Et mõista, miks paigutati miljonid eurod vineeritehase ehitusse just Kohilas, Rapla ja Tallinna vahepeal, tuleb natuke uurida ajalugu. Ja see lugu ulatub aastasse 1880, mil Luther rajas Tallinnasse vineeri ja mööblivabriku.
Kui paarkümmend aastat tagasi Lutheri vabrik erastati – siis Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaadi nime all – oli uus omanik huvitatud Lutheri kinnisvarast kesklinnas, mitte tootmise jätkamisest. Tehase sisseseade koliti Kohilasse, kus tootmine praktiliselt ei käivitunud ja tegevus lõppes pankrotiga. Täna võib öelda, et 2011. aastal ostis Latvijas Finieris pankrotipesast Lutheri vabriku. Nii et lätlastele kuuluvat Kohila Vineeri võib pidada kaudselt omaaegse kuulsa Lutheri järeltulijaks, kes on lätlaste abiga tõusnud taas tegijaks Euroopas, või veelgi enam – arvestatavaks tootjaks kogu maailmas.
Tänane tootmine
“Uutele omanikele oli selge, et peale hoonete ja mõnede lihtsamate seadmete pankrotipesast midagi võtta ei ole,” meenutab Margus Rohula uue aja algust Kohilas. Et Latvijas Finieris oli aga maailmas tunnustatud moodne tootja, siis hakati tootmise moderniseerimisega peale ka Eestimaal.
“Praegu oleme uhked, et meil siin on kogu Latvijas Finieris grupi – sellesse kuulub kuus tehast Lätis, üks Leedus, Eestis ja Soomes – kõige modernsemad seaded,” on tehnikaharidusega tootmisjuhil tõsiselt hea meel. Olla aga selles grupis esimene, tähendab olla ka modernseim Euroopas kui mitte maailmas.
“Inimesed kardavad tihtilugu sellist tehast – kas saavad seal töö ja masinatega hakkama,” kõneleb personalijuht Anu Soo. “Tegelikult juhivad enamjaolt tootmisprotsessi küll arvutid, aga nende arvutitega siin saavad hakkama ka need, kelle arvutitarkus piirneb meilisaatmise oskusega.”
“Mingeid uusi arvutiprogramme me siin välja ei tööta, kogu know-how tuleb emaettevõttest. Latvijas Finierisi kaudu ka turustame oma toodangu, saame tellimused,” täiendab tootmisjuht rahvusvahelise ettevõtte eeliseid. “Ja Lätisse saadame algajad töötajad õppima või tulevad kogenud töötajad sealt siia,” kõneleb Anu Soo.
Kas tootmisprotsesse juhib, arvutitega suhtleb mees või naine, sel pole vahet. “On teatud liinid, mis eeldavad rohkem tehnilist taipu ja huvi masinate vastu ning peaksid sobima rohkem meestele, kuid reaalsus näitab, et ka naised saavad neil liinidel suurepäraselt hakkama,” lisab Anu Soo.
Aasta lõpuks täisvõimsus
Kohila Vineeri ametlik avamine toimub novembris. Aasta lõpuks peab tehas saavutama täisvõimsuse, aastas 45 000 kuupmeetrit kvaliteetvineeri. “Meie toodanguga võivad olla vooderdatud näiteks vedelgaasitankerite tsisternid,” toob tootmisjuht näite toodangu kvaliteedist. Loomulikult tekib siis küsimus, kust sellise kvaliteettoodangu jaoks saadakse tooraine.
“Eestist,” on tootmisjuhi lihtne vastus. “Kesk- ja Lääne Eestist, saartelt. Igalt poolt, kus meil kask kasvab.” Nii et kaudselt annab vineeritehas tööd ka meie metsameestele ja tulu metsaomanikele.
Et tehas aga täisvõimsuse saaks, peaks personal kasvama veel poolesaja inimese võrra. Mis on see, millega Kohila Vineer inimesi Tallinna külje alt ja Järvamaalt, Raplamaast kõnelemata, tööle meelitab?
Mis ootab inimesi?
“Latvijas Finieris on rahvaettevõte,” meenutab tootmisjuht jälle ajalugu. “See tähendab, et kui tehas kunagi erastati, ei koondunud aktsiad kiiresti väikese grupi kätte nagu Eesti ettevõtete puhul, vaid jäidki rahva omandusse. Nii toimib see tänini.”
Ja rahvaettevõte ei ole seadnud eesmärgiks väikesele grupile kasumit teenida, vaid oma töötajatele korralikku palka maksta.
“See ettevõte on Läti üks mainekamaid tööandjaid,” teab Anu Soo. “Ja oma tööpõhimõtted on ta rakendanud ka Eestis.”
“Igal juhul ootame tööle inimesi, kes tahavad olla uue suure ettevõtte käivitamise juures maailma eesrindlikuima tehnoloogia abil, saada osa millestki suurest, õppides ka ise sealjuures midagi uut,” kinnitab Margus Rohula kindlalt.
KOHILA VINEER OÜ
• Kohila Vineer OÜ kuulub Läti ettevõtte Latvijas Finieris grupi koosseisu, kuhu kuulub kokku üheksa ettevõtet: kuus Lätist, üks Eestist, Leedust ja Soomest.
• Vineeri kõrval toodab kaks ettevõtet ka mööblit.
• Kohila Vineer hakkab projektvõimsuse saavutamisel tootma aastas 45 000 kuupmeetrit (kase) kvaliteetvineeri paksusega 4mm-st kuni 40 mm-ni. Projektvõimsuse saavutamisel pakub tehast tööd ca 250 inimesele, hetkel töötab tehases 195 töötajat.
• Latvijas Finieris on Kohilasse investeerinud 80 miljonit.