Esimest korda kaasavat eelarvet proovivale Viimsi vallale laekus lausa 86 ettepanekut, millest pandi hääletusele 57. Enim hääli ehk 197 pälvis soov rajada valda siseskatepark, teiseks jäi 114 häälega uisuplatsi rajamine. Ellu viiakse mõlemad.
Viimsi kaasava eelarve idee pärineb valimisliidult Kogukondade Viimsi, keda volikogus esindavad Ants Erm ja Ivo Rull.
“Kaasava eelarve rahalise mahu – aastas 50 000 eurot – kinnitas Viimsi vallavolikogu, pidades seda sobivaimaks ja teiste omavalitsustega võrreldavaks mahuks kaasava eelarve projektide elluviimiseks ühe eelarveaasta jooksul,” selgitab valla suhtekorraldaja Martin Jaško.
86 ettepanekut
Kaasava eelarve ideid sai esitada 15.–31. oktoobrini. Kahe nädalaga laekus 86 ideed, mida asus vaagima kümneliikmeline ekspertkomisjon, kuhu kuulusid Helen Rives, Alar Mik, Elvis Tõnisson, Villu Veski, Maiu Plumer, Taavi Valgmäe, Imre Saar, Kalev Eensaar, Martin Jaško ja Liina Mugu, kellest viimane on kaasava eelarve projektijuht.
Sugugi mitte iga ettepanekut ei pandud hääletusele. “Komisjon hindas esitatud ideede kirjelduses toodud kulutuste põhjendatust, eelarve läbipaistvust ja teostatavust ajalisest, rahalisest ja tehnilisest aspektist ja üleüldist vastavust kaasava eelarve tingimustele,” selgitab Jaško.
“Idee esitaja nõusolekul oli komisjonil õigus sarnased ideed liita. Komisjoni otsusel sai järgmisse vooru 59 ideed. Kahel juhul need liideti, seetõttu läks hääletusele 57 ideed,” lisab Jaško.
Hääletati 1.–13. detsembrini. Kokku anti 57 ideele 1652 häält, kuid hääli oli oluliselt rohkem kui hääletajaid. “Hääletusel osales 866 viimsilast, kellel igaühel oli võimalik anda kolm häält erinevate ideede poolt,” üllatab Jaško.
Kaks võitjat
Enim ehk 197 häält pälvis Mikael Parmani ja Jana Lillemetsa idee rajada Viimsi valda siseskatepark. “Väliskateparke on Eestis üle saja, siseskateparke käputäis. Näiteks Tallinnas on üksainus siseskatepark – Pääsküla noortekeskuses –, mis mahutab korraga kümme sõitjat,” selgitab Parman.
“Viimsis Rohuneeme tee 1 on endine kardikeskus. Tegelikult me juba rendime neid ruume ja oleme ka ettevalmistusi teinud. Tänu kaasavale eelarve saame ruumid koos vallaga korralikult käsile võtta. Skatepargi alla läheks 1000–1500 ruutmeetrit, aga hoones oleks ka muid tegevusi nii tüdrukutele kui poistele,” lubab Parman.
Kaasava eelarve 50 000 euroga saab Parmani hinnangul teostada siseskatepark-elamuskeskuse esimese etapi.
Teiseks jäi 114 häälega Anna Aleni soov uisuplatsi järele. Tema kolm last – Albert, Emil ja Artur – käivad kõik uisutamas, kaks esimest sealjuures jäähokitrennis.
Aleni arvates võiks Viimsi valda loodav uisuplats olla selline muusika, valgustuse ja mõnusa atmosfääriga koht nagu Tallinnas Harju tänaval, kus saaks laenutada uiske ja kus oleks ka kohvik.
“Asukohaks sobiks Viimsi keskus või mäepark Vimka naabrus,” arvab ta.
Teiseks jäämine pole aga kaotus. “Tänavu oktoobris alguse saanud protsessi käigus läheb jagamisele kokku 100 000 eurot, nii 2020. kui 2021. eelarveaasta kohta, mis tähendab, et 2021. aastal saab ellu viia kaks kuni 50 000 eurost projekti,” selgitab Jaško.
Mõlemad projektid – nii siseskatepark kui ka uisuväljak – tuleb vastavalt kaasava eelarve korrale ellu viia 2021. aasta jooksul.