Peatselt on käes sügispimedus, elektritarbimine kasvab. Ka börsihind on viimasel ajal nagu Ameerika mäed, tormates üles ja alla. Mida soovitavad elektrimüüjad, millist paketti peaks valima? Kas oleks kõikuma löönud suviselt börsipaketilt aeg üle minna stabiilsemale paketile? Harju Elu küsis arvamust Alexela ja Eesti Energia spetsialistidelt.
Tarmo Kärsna: populaarseim on Pingevaba pakett
Mida soovitaksite inimestele, kes on praegu valinud börsipaketi? Kas jääda selle juurde või vahetada fikseeritud paketi vastu?
Soovitame jätkuvalt klientidele, kes on investeerinud kodusesse energiajuhtimisse, valida börsipakett, ajatades suurimad tarbimise hetked odavaima hinnaga tundidele. Enamik eestlastest aga teadlikult oma tarbimist ei juhi. Neile soovitame oma portfellist Pingevaba elektripaketti, kus hind on fikseeritud üheks kuuks, millega saab vältida võimalikke kõrge hinnaga perioode.
Samas on paketil tarbijate jaoks hinnagarantii universaalteenuse hinnaga, säästes tarbijaid energiaturgude heitlikkuse eest. Liitumine on veebis meie iseteeninduses tasuta, samuti on lepingust väljumine trahvivaba.
Mitut paketti Alexela üldse pakub? Mille järgi neid valida?
Meie kõige populaarseim pakett, mis sobib enamikele tarbijatele, on Pingevaba pakett, kuna ühekuuline hinna fikseerimine võimaldab saada turul kõige ajakohasemat fikseeritud hinda ja alati on olemas kaitse kõrgete börsihindade eest universaalteenuse hinnalae näol. Ehk klient ei maksa kunagi rohkem universaalteenuse hinnast. Lisaks ei pea tarbija kartma, et lepingu lõpetamisel või muutmisel kaasneb mingisugune lisatasu – muutmine ja lõpetamine on tasuta.
Kui soovitakse aga enam kindlust ja et hind oleks sama pikema perioodi vältel, siis soovitame fikseeritud hinnaga paketti. Fikseeritud paketti saab valida kuni seitsme aasta pikkuseks perioodiks. Fikseeritud pakett sobib, kui soovid oma kulutusi ette prognoosida ja ei soovi võtta võimalikke hinnariske. Kui aga tegemist on väga teadliku tarbijaga, kellel on soovi ja võimalust juhtida oma tarbimist soodsama börsihinnaga tundidele, siis soovitame Börsipaketti.
Kui palju on Alexelal üldse tarbijaid, nii eratarbijaid kui ettevõtteid?
Meie kliendibaasis on 160 000 inimest, kes meie unikaalsest energiaportfellist endale sobivaid igapäevateenuseid kasutavad.
Mille pärast peaksid tarbijad just mõne Alexela paketi valima?
Kui rääkida ainult elektrist, siis Alexela on hetkel ainuke energiamüüja, kes pakub erakliendile varianti elektrihind fikseerida üheks kuuks ja saada sellega kõige ajakohasemat fikseeritud hinda, lisaks on paketil ka universaalteenuse näol olemas kaitse, juhul kui turul hinnad väga kõrgele tõusevad.
Enamik eestlastest teadlikult oma tarbimist ei juhi. Neile soovitame oma portfellist Pingevaba elektripaketti, kus hind on fikseeritud üheks kuuks.
Paketiga ei kaasne ka mingit tähtajalist kohustust olla lepingus mingi konkreetse perioodi vältel, vaid lepingust saab igal ajal väljuda ja paketti vahetada ilma igasuguste täiendavate lisatasudeta.
Mida prognoosite pikemas perspektiivis – näiteks järgmise kevadeni – elektriturul toimuvat?
Väga palju sõltub ilmast nii Euroopas üldisemalt kui ka ilmast Eestis. Eeldusel, et Euroopat ei taba külm talv, siis võiks ka gaasi hind jääda 40–60 eurot/MWh vahemikku ning elekter võiks talvisel perioodil maksta umbes 10–17 senti/kWh. Kui Euroopat tabab külm talv, siis tõuseb tõenäoliselt nii maagaasi kui elektri hind koos sellega ning võime taas hakata nägema elektrihindu stabiilselt üle 20 sendi/KWh.
Aga Baltikum on ka üksi täna haavatav külmadele ilmadele ja/või tootmisüksuste/ ülekandeliinide katkestustele. Me võime näha päevi või nädalaid, kus elekter maksabki 20–30 senti/KWh, kuid ka perioode, kus elekter maksab alla 10 sendi/KWh. Ka päevasisesed kõikumised saavad tõenäoliselt olema suured.
Roul Tutt: börsipaketiga saab tarbimist juhtida
Mida soovitaksite inimestele, kes on praegu valinud börsipaketi? Kas jääda selle juurde või vahetada fikseeritud paketi vastu?
Klientide huvi on kasvamas fikseeritud pakettide vastu, kuna hindade fikseerimine on kõige soodsam just suvel madalate börsihindade ajal. Ligi poolte hetkel sõlmitavate uute lepingute puhul otsustavad kliendid just fikseeritud hinna kasuks, et tulevaks talveks oma kulud fikseerida.
Võrreldes Eesti Energia klientide jaotumist börsipaketi ja fikseeritud hinnaga pakettide vahel, siis umbes 40% on valinud börsi- ning 60% fikseeritud hinnaga paketi. Kuigi börsihinnaga võib oma tarbimist juhtides saada soodsama hinnaga elektrit, siis fikseeritud hinnaga pakett pakub kaitset ootamatute hinnatippude eest ning aitab oma kulusid paremini planeerida.
Mitu paketti Eesti Energia üldse pakub? Mille järgi neid valida?
Eesti Energial on valikus erinevad elektripaketid vastavalt kliendi vajadusele – börsihinnaga paketid ning fikseeritud paketid lühemaks või pikemaks ajaks. Näiteks praegu on kõige mõistlikum valida fikseeritud pakett 12 kuuks – kui talvel peaksid tulema äkilised hinnamuutused, siis selle paketiga liitunud klientidel on kulud planeeritavad. Aasta pärast saavad nad uuesti oma valiku üle vaadata.
Iga inimene peaks lähtuma elektripaketi valimisel oma tarbimisvajadustest. Paketi valikul pole niivõrd oluline mitte tarbimismaht, vaid selle juhitavus.
Universaalteenus ning üldteenus oleks mõistlik välja vahetada soodsama vastu. Saatsime augustis kõigile universaalteenusel olevatele Eesti Energia klientidele lausa soovituse ja pakkumise vahetada oma elektripakett soodsama vastu, sest hetkel on tegu kõige kallima paketiga turul. Universaalteenuselt fikseeritud hinnaga paketile liikudes säästab keskmine universaalteenuse klient 120 eurot aastas.
Mida paketti valides meeles pidada?
Iga inimene peaks lähtuma elektripaketi valimisel oma tarbimisvajadustest. Paketi valikul pole niivõrd oluline mitte tarbimismaht, vaid selle juhitavus. Näiteks elektriga kütjatel soovitame oma elektrihind pigem fikseerida, kuna elektrikütet pole alati võimalik turu soodsatele tundidele nihutada, kuivõrd südatalvel võib kõrgema hinnaga järjestikuseid tunde olla mitu.
Fikseeritud paketi puhul saab igaüks enda jaoks sobiva perioodiga paketi valida. Fikseeritud toode on veidi nagu kindlustoode, millega klient saab kindlustunde, et ta saab tulevaste kuludega hakkama – ei teki ootamatuid arve kõikumisi.
Millal on õige aeg paketti valida?
Hindade fikseerimine on kõige soodsam madalate börsihindade ajal. Energiaturul toimuv mõjutab, millise hinnaga elektripakette on müüjatel võimalik klientidele pakkuda. Näiteks paar aastat tagasi sai fikseeritud hinnaga lepinguid sõlmida kordades odavamalt kui täna, sest elektri turuhinnad olid oluliselt madalamad.
Mis võib sel talvel juhtuda börsihindega?
Täna on elektrituru tulevikutehingute pealt näha, et tänavused sügise ja talve alguse elektrihinnad tõotavad tulla eelmise aastaga võrreldes ligikaudu poole odavamad. Järgmise aasta algusesse ennustatakse üsna sarnast hinda nagu tänavu jaanuaris ja veebruaris. Seega tänase seisuga ei ole prognooside pealt eelmise aastaga võrreldavaid rekordkõrgeid hindu ette näha. Olukord on tervikuna oluliselt parem kui eelmisel sügistalvel.
Kui Euroopas tuleb pehme talv, võiksid ka elektri hinnad jääda vahemikku 100–200 eurot megavatt-tunni eest. Kui aga gaasivarud hakkavad näiteks külmalaine tõttu oodatust kiiremini vähenema, siis hakkab gaasi hind kiirelt kerkima ja elektri hinnad võivad tõusta 200–300 euroni.