Läti – see on laste mäng (1)
„Sõita riigi sajandal juubelil Lätti õlle järgi – no kuulge, see on ju laste mäng, ei ole väga tõsiselt võetav üritus, ei tee au kellelegi. Ei valitsusele, kelle poliitika vastu protesteeritakse ega protesteerijaile.“ Nii arvab Vääna-Jõesuu kaupluse omanik Georgi Djagilov.

Lõuna-Eesti, eriti Läti piiri lähedasi kauplusi ähvardab sulgemine. Seda oleme lugenud ajalehest ja kuulnud raadiost. Kuidas on aga lood Harjumaal? Kas ka siin ähvardab valitsuse aktsiisipoliitika väikekauplusi tabalukuga?

Jaanus Kalev on Alavere kaupluse omanike esindaja. Ja tema kõneleb nii: „Võib öelda, et läinud aasta oli meil Harju keskmine. Kaubad kallinesid, seetõttu kasvas ka käive.“

Alavere on ligi 400 elanikuga küla Anija vallas, 45 kilomeetri kaugusel Tallinnast. Lähim konkureeriv pood on Jänedal, 24 kilomeetri kaugusel.

„Tegelikult on meie konkurendid ikkagi suurte kettide – Selver, Maxima, Rimi – kauplused Tallinnas. Tänapäeva inimene on nii mobiilne, et ostab vajaliku kauba linnas tööl käies. Aga loomulikult on kohalikud inimesed ka meie põhiostjad. Suvel ja sügisel aitavad käivet kasvatada matkajad, marjulised, seenelised,“ teab Jaanus Kalev. Alavere pood saab vaatamata aktsiisitõusudele hakkama.

„Eks see õlle aktsiisi tõus ole natuke ostjate harjumusi muutnud. Kui enne ostis iga mees õlle, siis nüüd pannakse pigem raha kamba peale kokku ja ostetakse pudel viina,“ arvab Jaanus Kalev. „Arvutatakse kraadi maksumust. Kuidas odavamalt kätte saada.“

Vaatamata alkoholimüügi vähenemisele pole kaupluse omanikud mõelnudki poe sulgemisele. On kauplusse isegi investeerinud.

„Eks see poe pidamine siin Alaveres ole rohkem missioon kui äri,“ arvab Jaanus Kalev. Aga eks meie elu edendagi missioonitundega inimesed.

Meie Toidukaubad

Kaupluseketti Meie Toidukaubad kuulub 66 poodi, viis neist on Harjumaal. Kaupluseketti juhib Rein Reinvee. Ja tema pole sugugi pessimistlik väikepoodide tuleviku suhtes.Kuigi alkoholi müüakse nüüd natuke vähem, kasvas kaupluste kogukäive läinud aastal siiski 10%.

Erinevates kauplustes on ka alkoholi osakaal erinev. „ Kui suuremates kauplustes on alkoholi osakaal kogukäibest 18-22, keskmistel 28-30, siis väikestel poodidel on alkoholi osakaal kogunisti 40% müügikäibest, suvel veel rohkem,“ kõneleb Rein Reinvee.

Meie Toidukaubad kauplused liigituvad valdavalt lähipoodide valdkonda, nii et ostjaiks on ümbruskonna elanikud, suvel ka turistid. Et aga suurte kauplusekettidega pole kerge rinda pista, seda tunnistab ka juhataja.

„Hetkel on keeruline seis 5–6poel, 2–3 poodi 60st läheb kindlasti kinni,“ ütleb Rein Reinvee.
Maia Kangi on kaupluseketi Meie Toidukaubad Aegviiidu kauplus ametit pidanud üheksa kuud, natuke vähem, kui käinud tants aktsiiside ümber. Aegviidu kaupluses on tema kinnitusel ostjad kõik ikka alles. Suvel rohkem, talvel vähem. Nii, nagu inimesed liiguvad.

Kui suuremates kauplustes on alkoholi osakaal 18-22, siis väikestel poodidel kogunisti 40% müügikäibest.

Georgi Djagilov peab ühte väikepoodi Vääna-Jõesuus. Lihtne see just pole, sest Vääna-Jõesuus elab palju noori, linnas töötavaid inimesi, kes peamised sisseostud teevad tee peale jäävast Selverist, Rimist või Konsumist. „Eks meilgi kasva suvel käive turistide ja suvitajate arvel, talvel on vaiksem,“ kõneleb Georgi Djagilov. Alkohol moodustab tema kinnitusel kogukäibest 15% ja see on olnud stabiilne, pole aktsiisidega mängust ennast mõjutada lasknud.

„Sõita riigi sajandal juubelil Lätti õlle järgi – no kuulge, see on ju laste mäng, ei ole väga tõsiselt võetav üritus, ei tee au kellelegi. Ei valitsusele, kelle poliitika vastu protesteeritakse ega protesteerijaile.“ Nii arvab Vääna-Jõesuu kaupluse omanik Georgi Djagilov.

Kauneim Baltimaades

Valdur Randmäe on Raasiku Meierei poe omanik. Ja tema kinnitab, et kaupluse käive ei sõltu ainult alkoholi aktsiisist, suurem osa on ostjate arvul. Ja Raasiku alevikus on elanike arv kasvutrendil.
„Järelikult kasvab ka kaupluse käive,“ kinnitab Baltimaade kauneima väikepoe omanik. Aga et Meierei kauplus seda just on, selles Valdur Randmäe ei kahtle – nii on talle kinnitanud isegi leedulased, kes siit aeg-ajalt läbi sõites ikka sisseoste teevad.

Seda, et õlle aktsiisi tõus Harjumaa mehed Lätti õlle järgi ajaks ja kauplused välja sureks, Valdur Randmäe ei usu.

„Meilt Läti piir kaugel, igaüks oskab arvutada, mis see 500 kilomeetrit sõitu maksma läheb ja palju odavam alkohol tagasi toob,“ ütleb Valdur Randmäe. Kes kõige kibedam tarvitaja, sel polel raha lihtsalt raha Lätti sõiduks.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.